Platíte příliš mnoho za plyn? Změňte dodavatele

Publikoval Administrator (admin) na 03.25.2014
Články >>

Zdá se vám, že nemáte své výdaje za energie pod kontrolou a že za využívání plynu ve své domácnosti či firmě platíte zbytečně vysoké částky? Řešení je jednoduché: proveďte srovnání ceny plynu u jednotlivých dodavatelů a vyberte si toho, u něhož se vám změna vyplatí a který vám nabídne ještě něco navíc.

 

Čím je tvořena cena plynu

Cena zemního plynu obsahuje dvě složky – regulovanou a neregulovanou. Regulovanou část ceny každý rok fixně stanoví Energetický regulační úřad a dodavatelé ji tedy nemohou nijak ovlivnit. Jde ale jen zhruba o 20 % finální částky. Mnohem větší část ceny plynu – cca 80 % – si ovšem dodavatelé určují sami, právě tady si stanovují své poplatky za plyn. I vy sami si tak správným rozhodnutím můžete určit, kolik budete platit ročně za zemní plyn.

 

Porovnejte, kolik ušetříte

Dnes již nemusíte zbytečně procházet desítky ceníků jednotlivých dodavatelů, kalkulačka plynu to jednoduše udělá za vás. Stačí vybrat kraj, v němž plyn odebíráte, a zadat vaši současnou spotřebu. Pokud ji neznáte, nebo nechcete hledat poslední vyúčtování, kalkulačka vám spočte přibližnou úsporu na základě toho, zda bydlíte v bytě či v rodinném domku, a k jakému účelu plyn používáte – k vaření, ohřevu vody či vytápění. Po vyplnění dalších požadovaných údajů se po jediném kliknutí dozvíte, kolik můžete ročně ušetřit – nebo také prodělat. S podrobnostmi o produktu a smluvních podmínkách vás v případě vašeho zájmu kontaktuje dodavatel, který vám rovněž zodpoví všechny dotazy v souvislosti s přechodem a dodávkou plynu.

 

Změna dodavatele je snadná

Od roku 2007, poté co došlo k liberalizaci trhu s plynem, se můžete svobodně rozhodnout, od koho chcete zemní plyn odebírat. Veškeré administrativní kroky spojené se změnou za vás vyřeší nový dodavatel, takže se nemusíte vůbec o nic starat. Nebudete mít starosti ani s výměnou přípojky plynu nebo plynoměru. Uzavřením nové smlouvy totiž měníte pouze dodavatele, nikoliv distributora, kterého ani měnit nelze. Změnu poznáte jen podle toho, že budete dostávat jinou fakturu, a pokud si správně vyberete, tak určitě s nižší částkou.

 

Vyplatí se dlouhodobě nízká cena

Už jste zjistili, která společnost vám dodá levný plyn? Cena plynu nemusí být ve srovnání s ostatními dodavateli vždy bezkonkurenčně nejnižší, mnohem výhodnější je, když dodavatel poskytuje plyn za dobrou cenu v dlouhodobém časovém horizontu a jeho cenová politika není ovlivněna jednorázovými výkyvy na energetickém trhu (jaký například způsobil nedávný zásah ČNB vůči koruně). Příznivější cenu plynu vám také nabídne dodavatel, který nemá příliš vysoké provozní náklady. Těm z vás, kdo chtějí mít v turbulentních časech jistotu, že své výdaje za plyn budou mít opravdu pod kontrolou, určitě bude vyhovovat produkt s cenou fixovanou na určité období – a tady je třeba si opravdu dát pozor, aby vám dodavatel ve smlouvě garantoval cenu po celou dobu vašeho časového závazku.

 

Informujte se o dalších službách

Při změně dodavatele plynu se vedle ceny zajímejte také o to, jaké profesní zkušenosti má firma v daném oboru, zda se svými zákazníky jedná transparentně a poctivě, nejen v souladu se zákony, ale také s dobrými mravy (takové společnosti se hlásí k Etickému kodexu obchodníka v energetických odvětvích), či zda poskytuje nějaké další bonusy. Může to být poradenství, věrnostní program, zvýhodněné služby partnerů či jiné výhody, které vám pomohou snížit vaše náklady při využívání energie v podobě zemního plynu.

Naposledy změněno: 03.25.2014 na 08:32

Zpět

print